Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski Koło Grodzkie w Bielsku-Białej,
adres: 43-300 Bielsko-Biała ul. Mostowa 1, tel./fax.: (33) 822-05-67, e-mail: bielsko.g@slaski.pzn.org.pl

 
 
Logo

Aktualności

 

    Grota solna

    Bielskie środowisko niewidomych odwiedza sąsiadującą z siedzibą Koła Grodzkiego PZN w Bielsku-Białej grotę solną w wybrane środowe popołudnia. Grota solna jest oryginalną metodą zastosowania soli morskiej z Morza Martwego oraz bloków solnych z Kopalni Soli w Kłodawie w celach rehabilitacji, profilaktyki i ochrony zdrowia. Powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami, zawiera jod, potas, wapń, magnez, selen itp. Seanse odbywają się na wygodnych leżakach przy muzyce relaksacyjnej. Działania zdrowotne – wskazania: schorzenia tarczycy, przewlekłe nieżyty nosa, gardła, krtani, astma oskrzelowa, pylica płuc, przewlekłe zapalenie zatok, płuc, oskrzeli, alergie, nerwice, spadek odporności na stres, itp. Jeżeli potrzebujesz chwili relaksu, odprężenia, oderwania się od codziennych problemów, to serdecznie zapraszamy:)


Fotka1 Fotka2


    Wystawa w BWA

    W piątek 10 lipca kilkuosobowa grupka członków PZN wraz z przewodnikami odwiedziła Galerię Bielską BWA, gdzie w ramach kolejnej edycji „Zwiedzania przez dotyk” mogliśmy się zapoznać z 2 ciekawymi wystawami: - wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017-2020 - wystawa grupy artystów ceramików POBLASK. Prezentowane eksponaty mogliśmy poznawać w wyjątkowo komfortowych warunkach, także poprzez dotyk, a na nasze pytania odpowiadali twórcy tych dzieł, których obecność była dodatkowym atutem. Bielskie środowisko niewidomych już wielokrotnie korzystało z gościnności Galerii BWA i nie ukrywamy, że liczymy na kontynuację tej wspaniałej tradycji.
Autorem zdjęć jest Pan Krzysztof Morcinek.


Fotka1 Fotka2


    Nasz Projekt

    Identyfikator projektu: OBB-5
Nazwa projektu:
Modernizacja świetlicy przeznaczonej dla środowiska osób niewidomych i słabowidzących w Bielsku-Białej
Opis projektu: Powyższy projekt będzie dotyczył remontu obecnego pomieszczenia, które zajmuje 0Polski Związek Niewidomych Koło Grodzkie w Bielsku-Białej przy ulicy Mostowej 1. Przewidziano dostosowanie pomieszczenie dla osób niewidomych jak również osób słabowidzących korzystających na co dzień z tego pomieszczenia. Z racji, że biuro jest prowadzone przez osoby niewidome i słabowidzące pomieszczenie te powinno spełniać...
Kwota: 111 102,00 zł


    Kolejny Wiosenny spacer 2020

    Mimo nie optymistycznych prognoz pogody w czwartek 28 maja weszliśmy do Doliny Wapienicy , by poznać jej wiosenne walory. W odsłoniętych miejscach leśnego terenu, rozpieszczało nas słońce, a zewsząd dochodziły zapachy czosnku niedźwiedziego, czarnego bzu, drewna przygotowanego do wywózki i inne pochodzące z natury. Płynący tu meandrami potok Barbara, zasila jezioro zaporowe, a w pewnym miejscu, w zagłębieniu koryta, morsują miłośnicy tego rodzaju relaksu. Dolina Wapienicy to wspaniałe miejsce do spacerów. Namiastkę atrakcji tego miejsca oddaje poniższe zdjęcie.


Fotka1


    Wiosenny spacer 2020

    Długo już czekaliśmy na możliwość wyjścia w góry. Jednak kiedy tylko zaistniała taka, 23 kwietnia ruszyliśmy na Szyndzielnię, nartostradą z Dębowca i z powrotem tą samą trasą przy pięknej pogodzie w słońcu i lekkim wietrze. W ten sposób rozpoczęliśmy sezon wędrówek górskich naszego środowiska. Planujemy następne i zapraszamy!


Fotka1


Fotka2 Fotka3


    Majowe wyjście w Góry

    W chłodzie i słońcu, 7 maja ruszyliśmy na koleiną wycieczkę górską z Wapienicy przez Szyndzielnię na Dębowiec. To kolejna trasa dająca wyobrażenie o masywie Klimczoka, w którym znajduje się , już trzeci raz odwiedzana przez nas, Szyndzielnia.


Fotka1


    W Góry

    Kontynuując podjęty zamiar organizowania wycieczek górskich, niewielką grupą, 30 kwietnia ruszyliśmy na trasę z Błoni przez Kozią Górkę, Kołowrót, Szyndzielnię na Dębowiec, a stąd do miejskiego autobusu. Tym razem trasa miała także ostre podejścia, jednak nie były to powody do wycofywania się z powziętych zamiarów. Tym bardziej, że nadwątlone siły mogliśmy zregenerować podawanymi w schronisku, posiłkami na wynos, co jest oznaką powrotu do normalności w tym trudnym ciągle czasie pandemii.


Fotka1 Fotka2


    Wiosenny spacer 2020

    Długo już czekaliśmy na możliwość wyjścia w góry. Jednak kiedy tylko zaistniała taka, 23 kwietnia ruszyliśmy na Szyndzielnię, nartostradą z Dębowca i z powrotem tą samą trasą przy pięknej pogodzie w słońcu i lekkim wietrze. W ten sposób rozpoczęliśmy sezon wędrówek górskich naszego środowiska. Planujemy następne i zapraszamy!


Fotka1 Fotka2


Fotka3 Fotka4


    Wigilijka 2019

    W czwartek 19 grudnia 2019 roku odbyło się kolejne już spotkanie opłatkowe bielskiego środowiska niewidomych zorganizowane przez Koło Grodzkie PZN w Bielsku-Białej przy wsparciu finansowym Gminy Bielsko-Biała. W tym roku grono uczestników było wyjątkowo liczne – przybyło około 100 osób niewidomych i słabowidzących wraz z przewodnikami. Istotnymi punktami spotkania były: życzenia świąteczno-noworoczne, wspólne łamanie się opłatkiem i śpiew kolęd przy akompaniamencie akordeonu, a także poczęstunek. Ważnym elementem tego wydarzenia był występ sześcioosobowej grupy młodych muzyków, wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Jaworza. W czasie spotkania opłatkowego gościliśmy przedstawiciela władz miasta Bielska-Białej, wiceprezydenta Pana Adama Ruśniaka, który przekazał serdeczne słowa do zgromadzonych. Tego rodzaju przedsięwzięcia organizowane są przez PZN już od wielu lat i wpisują się w tradycję imprez bielskiego środowiska niewidomych i słabowidzących.


Fotka1 Fotka2 Fotka3


    Spacer w Dolinie Wapienicy

    W czwartek 9 maja kilkuosobowa grupa niewidomych i słabowidzących z przewodnikami wybrała się na spacer w stylu nordic wakling, który odbywał się w malowniczej okolicy Doliny Wapienicy. Marsz przebiegał pod okiem doświadczonego instruktora tej dyscypliny sportu z BBOSIR. Niezbyt sprzyjające warunki atmosferyczne nie zdołały zniechęcić uczestników, którzy z podziwu godną wytrwałością poszukiwali oznak długo wyczekiwanej wiosny. W związku ze wzrastającym zainteresowaniem zdrowym stylem życia, spacery z kijkami będą się odbywać cyklicznie, a chętnych odsyłamy po informacje do Koła Grodzkiego PZN w Bielsku-Białej na ul. Mostową 1.


Fotka1 Fotka2


    Na ośnieżonym jeszcze szlaku

    Wybraliśmy się na wycieczkę górską 28 lutego w pięknej słonecznej pogodzie, wychodząc z doliny Wapienicy, w której nic nie wskazywało na czas zimowy. Udaliśmy się przez Palenicę, Wysoką i Przykrą na Błatnią. Na Przykrej weszliśmy na grubą jeszcze warstwę śniegu, który ciągle jeszcze pokrywa całą okolicę Błatniej. Posililiśmy się pączkami, jak przystało na ten dzień i w powrotną drogę ze schroniska ruszyliśmy do Jaworza, skąd autobusem dostaliśmy się do Bielska.


Fotka1 Fotka2


    Wystawa „Kreacja”

    Od 18 stycznia do 28 lutego 2019 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej eksponowana była wystawa Igi Sylwestrzak – artystki współpracującej z bielską sceną od kilku lat jako projektantką kostiumów teatralnych.

„Kreacja” to wystawa kolekcji kostiumów inspirowanych wizerunkiem kobiet z wybranych dzieł malarstwa polskiego. Kobieta oraz współczesne spojrzenie na dawną modę, to motyw przewodni wystawy. Autorka prezentuje dwanaście kreacji inspirowanych m. in. takimi obrazami, jak „Portret Marii Pusłowskiej” Jana Matejki, „W oranżerii” Olgi Boznańskiej, „Portret Elizy Pareńskiej” Stanisława Wyspiańskiego czy też „Japonka” Józefa Pankiewicza. Kostiumy prezentują dawne czasy we współczesnym wydaniu. W środę 20 lutego grupa osób niewidomych i słabowidzących wraz z przewodnikami miała możliwość zapoznania się z prezentowanymi dziełami.

Oprowadzanie po wystawie z udziałem autorki zrealizowane zostało w ramach projektu „Spektakle bez barier – sezon 2019”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Do zdjęć towarzyszących wystawie zapozowały trzy aktorki Teatru Polskiego: Oriana Soika, Anita Jancia-Prokopowicz, Daria Polasik –Bułka oraz: Sabina Karwala, Anita Rusin Sulimierska, Maja Micherda, Sandra Matlak, Katarzyna Worek, Małgorzata Mitura, Zuzanna Gierula, Anna Berezowska, Anna Maria Moś.

Wystawa zrealizowana była w ramach projektu Stypendialnego Młoda Polska 2018.

Autor zdjęć: MAT ZAKŁADA.


Fotka1 Fotka2


    Rajd Górski 2018

    We wrześniu, od 18. do 23. w Węgierskiej Górce odbywał się rajd górski, w którym udział wzięło 30 osób niewidomych, słabowidzących i ich przewodników. Ta radosna forma rehabilitacji, krajoznawstwa i integracji cieszy się dużą popularnością i jest bardzo atrakcyjna dla bielskiego środowiska niewidomych. Zakwaterowani w pensjonacie „Świerk” od wtorku do niedzieli, wychodziliśmy na trasy górskie i spacery w okolicy. Trasy górskie wiodły na Halę Boraczą, z Węgierskiej Górki przez Słowiankę do Żabnicy, ze Złatnej Huty do Żabnicy przez Halę Lipowską, Rysiankę i Boraczą. A i innego dnia ze Zwardonia przez Wielki Rachowiec do Soli – Kiczora. Na tej trasie mieliśmy okazję słuchać porykujących już jeleni, co dodawało dreszczyku emocji piechurom nie mającym okazji słyszeć tych odgłosów w naturze. Wieczorne biesiady stawały się okazją do radosnych rozmów, śpiewu i gitarowej muzyki, a wieczór sobotni uatrakcyjnił konkurs wiedzy o Beskidach. Rajd został dofinansowany ze środków PFRON dysponowanych przez MOPS w Bielsku-Białej, ośrodek znający i wspierający środowisko niewidomych.


Fotka1 Fotka2


    Górskie spacery

    Osoby niewidome i słabowidzące z Bielska-Białej i okolic aktywnie spędzają czas wolny. W czwartek 23 sierpnia odbyła się wycieczka z Białego Krzyża przez Malinowską Skałę – na Biały Krzyż. W środę 29 sierpnia uczestnicy wyruszyli z Białego Krzyża, pod Baranią Górą, do Wisły Nowej Osady. Kolejna wyprawa miała miejsce w czwartek 6 września i wiodła przez Biały Krzyż i Grabową Chatę do Brennej. Kilkunastoosobowa grupka miłośników takiej formy rekreacji i rehabilitacji zapewnia, iż z niecierpliwością oczekuje na kolejne wypady.


Fotka1


Fotka2 Fotka2


    Piknik Integracyjny 2018

    W sobotę 7 lipca odbył się kolejny już piknik integracyjny, organizowany tradycyjnie, co roku przez Koło Grodzkie Polskiego Związku Niewidomych w Bielsku-Białej. Impreza, która rozpoczęła się o godz. 14:00, podobnie jak w zeszłym roku, miała miejsce w Szałasie Regionalnym w Kameliowym Zakątku. Bawiliśmy się wspólnie z zaproszonymi kolegami i koleżankami z Koła PZN Ziemskiego z Bielsku-Białej, z Koła PZN z Żywca oraz z Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 28 z Bielska-Białej. Nie zabrakło oczywiście takich atrakcji, jak: pieczenie kiełbasek; ogromne emocje wzbudzały popularne w naszym środowisku konkursy na najlepszy dowcip, wiersz, a także piosenkę. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin wieczornych, uczestnikom dopisał humor, toteż z niecierpliwością oczekują na następne tego typu wydarzenie, o czym przekonywali w czasie wspólnych rozmów.


Fotka0


    Na Jasnej Górze

    We wtorek 3 lipca grupa niewidomych i słabowidzących z Bielska-Białej wraz z przewodnikami udała się na jednodniową wycieczko-pielgrzymkę do Częstochowy. W tym wyjątkowym czasie mieliśmy okazję zwiedzić Skarbiec, Salę Rycerską oraz Muzeum 600-lecia. Następnie o godz. 13:30 uczestniczyliśmy w odsłonięciu Cudownego Obrazu i we Mszy Świętej, powierzając Matce Bożej intencje, z którymi przybyliśmy. Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej przedstawia w półpostaci Najświętszą Pannę Maryję z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce, w dostojnym ikonograficznym układzie Tej, która wskazuje drogę zbawienia, Przewodniczki wiodącej ludzkość do Chrystusa. Obraz przywieziony został z Rusi Halickiej przez księcia opolskiego Władysława, który dokonał w 1382r. fundacji jasnogórskiego klasztoru. Wizerunek został namalowany temperą na płótnie przyklejonym do podłoża złożonego z 3 zespolonych desek lipowych z wyrzeźbionymi w nich wypukłymi nimbami wokół głów obu postaci.


Fotka0


Fotka1 Fotka2 Fotka3


    Zielona Gęś

    We wtorek 22 maja grupa 24 osób niewidomych i słabowidzących wraz z przewodnikami udała się do Teatru Lalek „Banialuka” na spektakl pt. „Zielona gęś”, który jest inscenizacją miniatur dramatycznych Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na scenie Banialuki „Zielona Gęś” przybrała formę kabaretowo-lalkową. Obok aktorów w żywym planie, zobaczyć można było groteskowe, wykonane z niezwykła dbałością o szczegóły lalki przedstawiające: Hermenegildę Kociubińską, Psa Fafika, Osiołka Porfiriona, Piekielnego Piotrusia, Alojzego Gżegżółkę i Profesora Bączyńskiego. Reżyser i autor scenariusza Paweł Aigner (spośród dziesiątków utworów Gałczyńskiego) dokonał niełatwego wyboru tekstów i wraz ze scenografem Pavelem Hubičką, kompozytorem Piotrem Klimkiem oraz zespołem Banialuki stworzyli przedstawienie, które przenosi widzów w surrealistyczną przestrzeń kabaretu. W tym nieco zdezelowanym, kawiarniano-artystycznym świecie atmosfera powojennej Polski miesza się z duchem współczesności. Inscenizacja Banialuki łączy w sobie rozmaite formy teatralne, co koresponduje z charakterem pierwowzoru, który był inspirowany teatrami i teatrzykami różnych stylów i epok. Nie zabrakło więc żywiołowego konferansjera (Ziemowit Ptaszkowski), dowcipnych, rzewnych i poruszających piosenek, monologów i wszelkich popisów estradowych. Aktorzy starali się (co dzięki lalkom przychodzi im z łatwością), aby „Zielona Gęś” po raz kolejny wywołała salwy śmiechu. A jeśli inteligencja i błyskotliwość współczesnych widzów w niczym nie ustępuje bystrości czytelników „Przekroju” spektakl z pewnością skłonił ich też do refleksji, a może nawet nieco melancholijnej zadumy. Sztuka zaprezentowana została w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Wśród członków Polskiego Związku Niewidomych nie brakuje miłośników teatru, którzy często i chętnie odwiedzają zarówno Teatr Polski w Bielsku-Białej, jak i Teatr Lalek „Banialuka”.


    Wyjazdy na baseny do Bukowiny Tatrzańskiej

    Koło Grodzkie PZN w Bielsku-Białej raz w miesiącu organizuje wyjazd na baseny termalne do Bukowiny Tatrzańskiej. Około 50-osobowa grupa miłośników kąpieli zbiera się o godz. 7:30 na dolnej płycie dworca PKS, skąd wyjeżdżamy do tej pięknej górskiej miejscowości. Koszt przejazdu wynosi 35 zł za osobę, natomiast za wstęp na obiekt na 4 godziny osoby z I grupą inwalidzką, a także ich opiekunowie zapłacą 27 zł, dzieci – 28 zł, osoby po 60-tym roku życia – 30 zł, zaś pełna odpłatność wynosi 44 zł. W czasie pobytu na basenach można też skorzystać z oferty gastronomicznej proponowanej przez restaurację znajdującą się na terenie obiektu. Do Bielska-Białej wracamy w godzinach wieczornych.
Najbliższy wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej odbędzie się w środę 20 czerwca. Chętnych prosimy o zapisy w siedzibie Koła przy ul. Mostowej 1. Wszystkich serdecznie zapraszamy na nasze imprezy!!!


Fotka1


    Spacer w górskiej okolicy

    W czwartek 24 maja odbyła się kilkuosobowa wycieczka – spacer górskim szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej (Biały Krzyż) do Grabowej Chaty. Jest to szlak wiodący do Brennej. Spacerowa trasa z elementami wspinaczki nie sprawia wielkich trudności, dedykowana jest zatem osobom rezygnującym z tras trudnych, wymagających dobrej kondycji. 50-ciominutowy spacer w jedną stronę, w odpowiednim obuwiu sprawił wiele przyjemności miłośnikom górskich wypraw. Smaczne, przygotowywane na miejscu posiłki zachęcą do ponownego odwiedzenia tego klimatycznego, pięknie położonego obiektu.
Zapraszamy na cykliczne spacery krajoznawcze!!!


Fotka1


Fotka2 Fotka3


    EDK 2018

    W okresie wielkanocnym podejmujemy różne uczynki: dzieła dla kształtowania swoich postaw, osobowości. Takie wyzwanie powzięła pięcioosobowa grupa niewidomych, słabowidzących oraz wolontariuszy fundacji „Pogranicze bez Barier” biorąc udział w nocnym marszu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wiodącej 20-kilometrową trasą szczytami Dębowca, Szyndzielni, Klimczoka i Magury, a następnie przez Bystrą i Mikuszowice do kościoła św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej. Trasa wymagała hartu ducha, dobrej kondycji oraz wytężonej uwagi na niebezpiecznych odcinkach z oblodzeniami i nierównościami na stromym zejściu do Bystrej. Odcinek ten przeszliśmy bezpiecznie dzięki naszym wolontariuszom i opiekunom, bez których wyprawa ta nie byłaby możliwa. Ich obecność przyjęliśmy z wdzięcznością.


Fotka1 Fotka2


Fotka3 Fotka4


    Dzień Kobiet – 8 marca 2018

    W tym roku święto wszystkich pań przypadło w czwartek. W związku z tym zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne, na które zaprosiliśmy nasze koleżanki – członkinie Koła Grodzkiego PZN w Bielsku-Białej. Uroczystość, która odbyła się w pięknie usytuowanym Ośrodku Wypoczynkowym „Beskidy Park”, rozpoczęła się o godz. 15:00. Prezes Koła Grodzkiego PZN w Bielsku-Białej, Tadeusz Gierycz, przywitał zgromadzonych, złożył w imieniu zarządu najserdeczniejsze życzenia obecnym przedstawicielkom płci pięknej oraz wręczył kwiaty. Nie zabrakło też wspólnych rozmów przy stole, a także żartów i śpiewów. Dobry humor dopisał wszystkim uczestnikom, dla których podobne wydarzenia mają nieocenioną wartość.


    Kulig 2018

    W sobotę 10 lutego 2018r. odbyło się atrakcyjne wydarzenie – kulig bielskiego środowiska niewidomych w Węgierskiej Górce. Grupa 30 osób odwiedziła tę pięknie ośnieżoną miejscowość, by wspólnie spędzić ostatni weekend karnawału. Wczesnym popołudniem konie zawiozły nas tzw. Traktem Cesarskim – drogą w Węgierskiej Górce biegnącą w miejscu, gdzie od XVIII w. przebiegała trasa z Wiednia do Lwowa na polanę, gdzie przy ognisku piekliśmy kiełbaski, a także degustowaliśmy grzane wino. W godzinach wieczornych w pensjonacie Świerk kontynuowaliśmy integrację przy muzyce, tańcu oraz wyśmienitych potrawach. Wszystkim uczestnikom dopisywał humor. Również konkursy na najlepiej wykonaną piosenkę i wiersz wzbudziły niemało emocji, czyniąc imprezę bardziej atrakcyjną. Wspólne biesiadowanie zakończyło się niedzielnym śniadaniem, którego cennym składnikiem były słynne jagodzianki z Hali Boraczej. Spędzony razem czas dał nam dużo radości, a także pragnienie podtrzymywania tej tradycji w przyszłości.


Fotka1 Fotka2


Fotka3 Fotka4


Fotka5 Fotka6


    Ogłoszenie

    Koło Grodzkie Polskiego Związku Niewidomych w Bielsku-Białej organizuje turnus rehabilitacyjny w dniach od 17 do 30 sierpnia 2018r. w miejscowości Sianożęty. Koszt wynosi 1300 zł. Zapisy i dodatkowe informacje w siedzibie naszego koła. Serdecznie zapraszamy!!!


    V Piknik Organizacji Pozarządowych

Plakat


 

    Dzień Białej Laski 2017

    W sobotę 14 października liczna grupa bielskich niewidomych i słabowidzących wraz z przewodnikami spotkała się, aby świętować Dzień Białej Laski. Impreza odbywała się w szałasie regionalnym w Kameliowym Zakątku. W czasie tego wydarzenia został zaprezentowany czytak, dzięki któremu osoby z dysfunkcją wzroku mogą swobodnie korzystać z zasobów literatury. Koleżanka Małgorzata Wiecha podzieliła się swym doświadczeniem życia jako osoba ociemniała, zachęcała także innych do odważnego korzystania z białej laski. Kolejnym punktem programu była biesiada przy muzyce, pieczenie kiełbasek, a także atrakcyjne konkursy, w których brali udział liczni uczestnicy. Laureaci zostali wyróżnieni nagrodami. Jury w składzie: Urszula Kępys, Andrzej Twardzik, Aneta Krywult i Maryla Kucharska, wyłoniło najlepszych w poszczególnych kategoriach. Teresa Ligęska, koleżanka z Koła Emerytów i Rencistów zaśpiewała najpiękniejszą piosenkę, najciekawszy wiersz zaprezentowała Wanda Paluch, natomiast Michał Janowski opowiedział najbardziej śmieszny dowcip. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Uczestnicy, którzy w znacznej większości są stałymi bywalcami wydarzeń organizowanych przez PZN, byli zadowoleni. Spotkanie przyczyniło się do integracji środowiska niewidomych i ich przyjaciół i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.


 

    Ogólnopolska pielgrzymka środowiska niewidomych do Lublina

    odbędzie się w dniach 8-9 września 2017r.
Cena od osoby wynosi 120 zł.
program pielgrzymki
Szczegóły w biurze PZN przy ul. Mostowej 1 w godzinach urzędowania.


 

    Sobotnie wyjście w góry

    Prognoza pogody na 10 czerwca 2017 roku nie brzmiała optymistycznie, ale atrakcyjność wycieczki górskiej z Białego Krzyża do Węgierskiej Górki przeważyła w podejmowaniu decyzji o wyjściu na szlak. Przygotowani na deszcz w ciągu trzech godzin doszliśmy przez Zielony Kopiec do rozwidlenia szlaków pod Baranią Górą, i tu przydały się peleryny. Halę Radziechowską, zaplanowaną jako miejsce spożycia wspólnego posiłku, minęliśmy niepostrzeżenie w strugach deszczu, który towarzyszył nam do opłotków Węgierskiej Górki, gdzie nie schnęliśmy, a raczej ociekali, a poziom wody w butach wyraźnie obniżał się. Wszyscy bez marudzenia dotarli do celu wycieczki. Dobre relacje Polskiego Związku Niewidomych i Fundacji „Pogranicze bez Barier” pozwalają na realizację takich wycieczek w towarzystwie wolontariuszy mających poważne doświadczenia na górskich szlakach.


Fotka1 Fotka2


Fotka3 Fotka4 Fotka5


Fotka6 Fotka7


 

    Wycieczka górska na Szyndzielnię

    W piękny, słoneczny majowy poranek grupa niewidomych i słabowidzących miłośników wędrówek górskich oraz wolontariuszy z fundacji „Pogranicze bez barier” ruszyła na trasę wycieczki pieszej z doliny Wapienicy w Bielsku-Białej na Szyndzielnię (1026 m. n. p. m. ). W początkowej fazie wycieczki trasa biegnie drogą asfaltową do zapory wodnej gromadzącej wodę pitną dla miasta, a następnie wchodzi na zbocze górskie i szeroką ścieżką leśną dociera do szczytu Szyndzielni.
    Dobre kontakty Polskiego Związku Niewidomych w Bielsku-Białej z fundacją „Pogranicze bez barier” , zapoczątkowane w 2013 roku, zaowocowały kilkoma wspólnymi wycieczkami, na których udział wolontariuszy jest nieocenionym dobrem, z którego korzystają osoby niewidome, nie mające w tym czasie swoich opiekunów. Wolontariusze fundacji „Pogranicze bez barier” to osoby z dużymi doświadczeniami na szlakach górskich, rozumiejący potrzeby osób niewidomych, chcących jak inni wędrować po górach.
    Po dwóch godzinach marszu grupa dotarła do schroniska na Szyndzielni, gdzie po posiłku i krótkim wypoczynku ruszyła na dalszą trasę na Dębowiec (686 m. n. p. m.), a stąd do końcowego przystanku autobusu MZK, którym dotarła do centrum miasta.
    Zadowoleni uczestnicy wycieczki umówili się na następną trasę ze Szczyrku do Węgierskiej Górki.


Fotka1 Fotka2


Fotka3 Fotka4


 

    Reportaż z spotkania

    środę 17 maja 2017 roku odbyło się spotkanie członków kół PZN z Bielska –Białej i Cieszyna przy okazji projekcji filmu z audiodeskrypcją.
    Na miejsce spotkania ,do Teatru Elektrycznego ( nazwa kina w Skoczowie) dotarliśmy w umówionym czasie w jedenastoosobowej grupie. Z dworca autobusowego w Skoczowie po krótkim spacerze dotarliśmy do kina gdzie znaleźliśmy swoje miejsca na około stuosobowej widowni. Obejrzeliśmy komedie romantyczną do której audiodeskrypcja przekazywana była z głównego głośnika.
    Po seansie filmowym odbyło się spotkanie uczestników w kawiarni z dyskusją o filmie i nie tylko. W drogę powrotną do Bielska udaliśmy się komunikacją publiczną podobnie jak w drodze do Skoczowa. Wydarzenie to jest ciekawym doświadczeniem dla osób z dysfunkcją wzroku ponieważ mogą uczestniczyć w projekcji filmowej z pełnym zrozumieniem jego treści oraz brać udział w spotkaniu miłośników filmu z udziałem w dyskusji.

Autorem artykułu jest Agata Pawlik - nasza praktykantka.


 

    Film z audiodeskrypcją

    W środę 15 marca grupa osób niewidomych i słabowidzących wraz z przewodnikami udała się do Skoczowa, aby w tamtejszym Teatrze Elektrycznym obejrzeć film z audiodeskrypcją pt. Ostatnia rodzina. Uczestnicy tego wyjazdu z zainteresowaniem śledzili losy rodziny Beksińskich, zapoznali się także z krótkim filmikiem instruktażowym N jak niewidomy pouczającym, w jaki sposób należy udzielać pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. Wydarzenie to, które jest wynikiem współpracy bielskiego i cieszyńskiego koła PZN, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Planowane są także projekcje kolejnych filmów.


 

    Wystawa rzeźby w BWA

    W poniedziałek 13 marca grupa osób z dysfunkcją wzroku wraz z przewodnikami udała się do Galerii Bielskiej BWA, aby zwiedzić wystawę rzeźby Agaty Agatowskiej zatytułowaną Dzień na Marsie. Agata Agatowska studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a także w Niemczech. Jej rzeźby były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. W 2013 roku otrzymała Wyróżnienie Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury. Wystawa Dzień na Marsie to opowieść Agaty Agatowskiej o kondycji współczesnego człowieka w dobie gwałtownego rozwoju cywilizacji i podboju kosmosu. Artystka tworzy portrety coraz bardziej oderwanego od rzeczywistości homo sapiens. Na wystawie można zobaczyć klasyczne formy rzeźby: tors i postać stojącą, których charakter podkreślają poza i kostium. To efekt doświadczeń autorki z teatrem i pantomimą. Mimo pozornej surowości jej figuratywne rzeźby posiadają cechy baśniowości. Stosując metodę kolażu artystka zestawia ze sobą portrety ludzi i przedmioty będące atrybutami naszej codzienności. Materiał, z którego zostały odlane rzeźby, to mastik (rodzaj żywicy). Eksponaty zostały udostępnione dla osób mających znaczne problemy z widzeniem, można było się z nimi zapoznać za pomocą dotyku, ponadto pracownicy galerii szczegółowo przedstawiali walory artystycznej poszczególnych arcydzieł. Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, w związku z czym kolejna grupa niewidomych i słabowidzących odwiedzi Bielską Galerię BWA w poniedziałek 27 marca.

Fotka3


Fotka1 Fotka2


 

    Autorką zdjęć jest Justyna Łabądź.

 

Msze święte dla środowiska niewidomych zaproszenie.

    Polski Związek Niewidomych Koło Grodzkie w Bielsku-Białej oraz Duszpasterstwo Osób Niewidomych i Związków Niesakramentalnych zaprasza w ostatnią niedzielę każdego miesiąca na Mszę świętą dla środowiska niewidomych o godz. 10:00 w kaplicy Sióstr Szkolnych
de Notre Dame ul. Schodowa (obok Katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej)
Po Mszy spotkanie integracyjne środowiska niewidomych
    Serdecznie zapraszamy!!!


 

infolinia Ulotka Audio.

    Infolinia jest rozwiązaniem dedykowanym osobom z dysfunkcją wzroku, umożliwiającym dostęp do treści ulotek dołączanych do leków. Każda osoba niewidoma lub słabowidząca może samodzielnie, łatwo i bezpiecznie zapoznać się z treścią wybranej ulotki farmaceutycznej, za pomocą telefonu, pod bezpłatnym ogólnopolskim numerem 800 706 848 - ulotki są udostępniane w wersji dźwiękowej. Infolinia działa 24 godz. na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Baza ulotek dostępnych w Infolinii jest stale aktualizowana.
    Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w tym przedsięwzięciu poprzez propagowanie informacji o infolinii Ulotka Audio w środowisku osób z dysfunkcją wzroku. Naszym celem jest, aby informacja dotarła do jak największej grupy użytkowników.     W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z biurem projektu we Wrocławiu:
tel. +48 71 724 29 12,
mail: biuro@medsync.pl

 

Audiodeskrypcja na platformie Cyfra plus

    kliknij tutaj by posłuchać fragmentu tyflopodcastu autorstwa
Pawła Pluszczyka


 

 

 

do góry
Copyright © PZN Koło Grodzkie Bielsko-Biała 2010
PZN Koło Grodzkie Bielsko-Biała | Organizacja pożytku publicznego | Sport i turystyka | Szkolenia | Pomoc